Με αφορμή το πρόγραμμα Global SOS της Ε’ τάξης και την μελέτη του γύπα Ασπροπάρη, το σχολείο μας είχε στις 22 Δεκεμβρίου 2022 τηλεδιάσκεψη με την εκπρόσωπο της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας, κ. Τρίγκου Ρούλα, η οποία μάς μίλησε για το σπάνιο και στα όρια της εξαφάνισης από την χώρα μας αρπακτικό πτηνό. Κατά της διάρκεια της τηλεδιάσκεψης (την οποία παρακολούθησαν και οι Β’ & Γ’ τάξεις) έγιναν πολλές ερωτήσεις από τους μαθητές/τριες. Μάθαμε ότι ο Ασπροπάρης είναι το μικρότερο είδος γύπα της Ελλάδας και το μοναδικό της Ευρώπης που μεταναστεύει. Ότι αφού επιλέξει το ταίρι του, ζει μαζί του για πάντα. Ότι μόλις ο ένας στους επτά νεοσσούς καταφέρνει να ολοκληρώσει το ταξίδι του από την Ευρώπη στην υποσαχάρια Αφρική. Και ότι επίσης χρησιμοποιεί πέτρες για να σπάσει τα αυγά στρουθοκαμήλου ώστε να τα φάει!

Αυτά και άλλα πολλά μετά από μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συνάντηση που από ότι φαίνεται θα επαναληφθεί μετά το νέο έτος. Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από το σχολείο μας προς την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία η οποία ιδρύθηκε τος 1982, είναι εταίρος της BirdLife International από το 1994 και αποτελεί μη κερδοσκοπική οργάνωση με αντικείμενο την προστασία των άγριων πουλιών και των βιοτόπων τους στην Ελλάδα.

Επικοινωνία με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία