Κάθε αλλαγή στην ζωή μάς δημιουργεί, συνήθως, συναισθήματα περιέργειας, αγωνίας ίσως κάποιο άγχος και λίγο φόβο. Για τους μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης, η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο είναι μία σημαντική αλλαγή. Το σχολείο, μεταξύ άλλων, οφείλει να προετοιμάζει τα παιδιά για την διαχείριση των αλλαγών στην ζωή τους. Στο πλαίσιο, λοιπόν, της εκπαίδευσης πάνω στις δεξιότητες ζωής και ως ένας από τους άξονες αξιολόγησης που πραγματεύεται η σχολική μας μονάδα, είχαμε την τιμή σήμερα, 20 Δεκεμβρίου 2022, να υποδεχτούμε δύο εκπαιδευτικούς, φιλόλογους, του 2ου Γυμνασίου Αριδαίας, τον κύριο Λαζαρίδη Παναγιώτη και την κυρία Τσιγκουτζίδου Χρυσή, οι οποίοι μίλησαν στα παιδιά για το επόμενο βήμα της σχολικής τους σταδιοδρομίας. Μεταξύ άλλων συζητήθηκαν το ωρολόγιο πρόγραμμα και τα διδακτικά αντικείμενα της Α’ γυμνασίου, το μάθημα των αρχαίων ελληνικών, η εναλλαγή καθηγητών ανάλογα με το αντικείμενο, η προσαρμογή σε ένα πολυπρόσωπο περιβάλλον και οι δυνατότητες για νέες γνωριμίες και φιλίες. Στο πλαίσιο της ομαλής μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο σχεδιάζεται μία διαδικτυακή συνάντηση της ΣΤ΄ τάξης με την Α’ γυμνασίου με από κοινού συμμετοχή σε ένα online κουίζ πάνω σε περιβαλλοντικά ζητήματα, ενώ τον προσεχή Μάιο οι μαθητές/τριες θα επισκεφτούν το 2ο Γυμνάσιο Αριδαίας για να γνωρίσουν από κοντά το σχολείο που θα τους φιλοξενήσει για τα επόμενα 3 χρόνια.

Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο: Μία αλλαγή που δεν πρέπει να φοβίζει