Πραγματοποιήθηκαν και φέτος οι σχολικές, εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της επανάστασης του 1821 και τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου. Η σχολική γιορτή έγινε το πρωί της 24ης Μαρτίου, όπου οι τάξεις Ε’ και ΣΤ΄ παρουσίασαν ποιήματα, τραγούδια και θεατρικά δρώμενα που σχετίζονται με την ημέρα. Θα πρέπει να σημειώσουμε εδώ, ότι το θεατρικό της Ε’ το είχε συγγράψει ο αείμνηστος συνάδελφος Ανδρίκος Δημήτριος ο οποίος υπηρέτησε στο σχολείο μας πριν από χρόνια. Στιγμιότυπα από την πολύ όμορφη και συγκινητική γιορτή παρουσιάζονται αμέσως παρακάτω.

Οι εκπαιδευτικοί της Ε’ και ΣΤ΄ τάξης που είχαν την ευθύνη της γιορτής

Την επόμενη ημέρα, στις 25 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε δοξολογία στον ιερό ναό του Αγίου Ιωάννου Προδρόμου Λουτρακίου, στη συνέχεια η κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο του χωριού και τέλος η μαθητική παρέλαση. Χρόνια πολλά σε όλους.

Χρόνια πολλά Ελλάδα!

Η γιορτή και η παρέλαση της 25ης Μαρτίου 2023