Το πρόγραμμα αυτό έχει τίτλο HMBE (Healthy Mind Body and Environment) και ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 2020. Προβλέπει κινητικότητα εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών στο εξωτερικό. Η τάξη που το υλοποιεί είναι η ΣΤ΄. Οι συνεργαζόμενες χώρες είναι η Γαλλία, η Λετονία, η Κροατία και η Ελλάδα. Το θέμα του προγράμματος είναι η πρακτική του “νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ ” αλλά με προεκτάσεις και στο περιβάλλον.

Η επιλογή του λογότυπου του προγράμματος ΗΜΒΕ έγινε μετά από διαγωνισμό, όπου ψήφισαν οι μαθητές/τριες των 4 σχολείων-εταίρων. Το συγκεκριμένο ψηφίστηκε ως το καλύτερο, αποτέλεσε την πρόταση του δικού μας σχολείου και δημιουργήθηκε από την μαθήτρια Λισίτσκα Δήμητρα της ΣΤ΄ τον Οκτώβριο του 2020.

Τα σχολεία που συμμετέχουν στο ΗΜΒΕ
Bolbec ΓΑΛΛΙΑ, Λουτράκι Αλμωπίας ΕΛΛΑΔΑ, Glina ΚΡΟΑΤΙΑ, Jumprava ΛΕΤΟΝΙΑ
Το πρόγραμμα ΗΜΒΕ του Erasmus+