Παρουσιάστηκε χθες στο σχολείο μας το 3ο φύλλο της εφημερίδας “ΥΔΡΙΑ” η οποία ξεκίνησε να εκδίδεται την περσινή χρονιά. Οι μαθητές/τριες της φετινής Γ΄ τάξης συνέχισαν να αναζητούν πληροφορίες και στοιχεία γύρω από το νερό και αυτή τη φορά επικεντρώθηκαν στον “κύκλο του νερού”. Η περιγραφή του φαινομένου με απλά λόγια και χαριτωμένες εικόνες, το σταυρόλεξο, κρυπτόλεξο και εικονόλεξο σε συνδυασμό με τις γωνιές της ζωγραφικής προσδίδουν μία ελκυστικότητα στην όλη δημιουργία. Λέξεις με πρώτο συνθετικό το νερό , τα σοφά λόγια της γιαγιάς, μικρές ιστορίες και… πολλά άλλα, κάνουν την εφημερίδα ένα όμορφο έργο παραγωγής γραπτού λόγου.

Η εφημερίδα “ΥΔΡΙΑ” ενσωματώθηκε ως δράση και στο eTwinning έργο “Water in our lives” το οποίο υλοποιείται από κοινού με την Β΄ τάξη από τον Σεπτέμβριο του 2021. Έτσι, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του έργου, το επόμενο θέμα της “ΥΔΡΙΑΣ” θα έχει να κάνει με την περιβαλλοντική αλλαγή και τον αρνητικό αντίκτυπο της ανθρώπινης δράσης επάνω στο νερό: μείωση των αποθεμάτων, ξηρασία, μόλυνση.

Αναμένουμε με ενδιαφέρον!

Νέο φύλλο της εφημερίδας “ΥΔΡΙΑ” από την Γ΄ τάξη