Όλοι μας είμαστε εξοικειωμένοι με την πρώτη εικόνα στους τοίχους όταν μπαίνουμε σε ένα σχολείο: ανακοινώσεις, αφίσες, έργα παιδιών, χειροτεχνίες, αναμνηστικά και φωτογραφίες από δράσεις και εκδηλώσεις αποτυπωμένες επάνω στο πιο σύνηθες υλικό, το χαρτί . Από χθες, όμως, κάτι “ζωντανεύει” εκεί… Με την βοήθεια της τεχνολογίας οι μαθητές/τριες έφτιαξαν OR codes όπου ενσωμάτωσαν βίντεο των δράσεων που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας τις προηγούμενες χρονιές. Με την βοήθεια ενός tamplet το QR code σκανάρεται και έτσι προβάλλεται το βίντεο που σχετίζεται με τη δράση. Έτσι, κατά την διάρκεια των διαλειμμάτων, τόσο στην πρωινή ζώνη όσο και στο ολοήμερο, τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να θυμηθούν τα “παλιά”, ενώ κάθε τάξη, ξεχωριστά, μπορεί να δει τι δημιούργησαν οι άλλες. Με αυτό τον τρόπο μπορεί να αξιοποιηθεί ο χρόνος του διαλείμματος, να δημιουργηθούν νέες ιδέες, να ξυπνήσουν αναμνήσεις αλλά και ο επισκέπτης του σχολείο μας μπορεί να περιηγηθεί εικονικά σε αυτά που έγιναν τα προηγούμενα χρόνια με την βοήθεια ενός κινητού!

Η εφημερίδα της Γ΄ τάξης “Υδρία” με θέμα το νερό
Το σχολείο και η περιοχή μας
Πολυμεσικό υλικό “επί χάρτου” !!