Η επίσκεψη μας στο σχολείο Jules Ferry της πόλης Bolbec στην Γαλλία ολοκληρώθηκε την περασμένη Παρασκευή 13 Μαΐου 2022. Το πενθήμερο ταξίδι με την συμμετοχή 4 μαθητών/τριών και 4 εκπαιδευτικών, που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Erasmus+ προγράμματος με τίτλο “Healthy Mind Body and Environment (HMBE)”, περιλάμβανε ποικίλες δραστηριότητες αλλά και ενδιαφέρουσες εκδρομές. Οι εντυπώσεις από το σχολείο υποδοχής ήταν εξαιρετικές και οι εικόνες τόσο από τα τοπία της Νορμανδίας όσο και από τα αξιοθέατα του Παρισιού συναρπαστικές.

Τον Οκτώβριο του τρέχοντος έτους είναι η σειρά μας να φιλοξενήσουμε τους εταίρους του προγράμματος ΗΜΒΕ, οπότε το σχολείο μας θα υποδεχτεί μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς από την Γαλλία, Κροατία και Λετονία.

Καλώς να ορίσουν!

Στο σχολείο Jules Ferry του Bolbec
Στο Δημαρχείο της πόλης
Στο παραθαλάσσιο θέρετρο Étretat στις ακτές της Νορμανδίας
Η ομάδα ΗΜΒΕ με φόντο τους εντυπωσιακούς βράχους του Étretat
Ο πύργος του Eiffel εγκαινιάστηκε το 1889. Χρειάστηκαν μόλις 2 χρόνια 2 μήνες και 5 ημέρες για να ολοκληρωθεί.
Στην περίφημη όπερα Palais Garnier του Παρισιού, που ολοκληρώθηκε το 1875
Οι αποστολές των εταίρων στην αψίδα του Θριάμβου
Στιγμιότυπα από τις δράσεις στο σχολείο υποδοχής και την περιήγηση στην πόλη του Bolbec
Η ευχαριστήρια κάρτα μας προς το σχολείο που μας φιλοξένησε