Ξεκίνησε αυτή την εβδομάδα (7 Νοεμβρίου) η συνεργασία μας με πέντε ευρωπαϊκά σχολεία σε ένα νέο eTwinning έργο με τίτλο: “Fitness, Wellness and Mindfulnes: A post pandemic view #eTwEC”. Για ακόμη μία χρονιά επιλέξαμε να διαπραγματευτούμε ένα θέμα με άξονα την υγεία, αυτή τη φορά εστιάζοντας στους τομείς της συναισθηματικής και πνευματικής. Όπως δηλώνει και ο τίτλος του έργου, σκοπός του είναι η μελέτη της φυσικής κατάστασης, ευεξίας και επίγνωσης (των μαθητών/τριών) μετά την πανδημία. Είναι γεγονός, ότι μετά από τρία χρόνια δυσμενών και, ιδιαίτερα πιεστικών για την ψυχική υγεία συνθηκών, όλοι μας νιώθουμε ότι έχουμε δαπανήσει

τεράστια αποθέματα ενέργειας, δύναμης και υπομονής ώστε να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις της ζωής και να επανέλθουμε στην φυσιολογική ροή της καθημερινότητας. Ακόμη και σήμερα, οι προοπτικές της σταθερότητας και ασφάλειας για το μέλλον δείχνουν λιγότερο αισιόδοξες, ενώ η διαχείριση του άγχους και οι μηχανισμοί προσαρμογής απαιτούν υποστηρικτικές ενέργειες μέσα στο ευρύτερο σχολικό πλαίσιο. Οι μαθητές/τριες έχουν ανάγκη να φροντίσουν το σώμα τους με σωστό, τον χρόνο τους με συνετό και την σκέψη τους με ορθολογικό τρόπο. Παράλληλα, να μάθουν να αναγνωρίζουν τα συναισθήματά τους, να τα διαχειρίζονται αποτελεσματικά, να ζητούν βοήθεια όταν χρειαστεί και κυρίως να μάθουν να εκφράζουν τις ανάγκες τους. Ένα μεγάλο κεφάλαιο, τέλος, είναι να εντοπίζουν τις επιρροές του κοινωνικού περίγυρου στα προσωπικά τους “θέλω” ώστε να διαμορφώσουν μία προσωπικότητα αποκλειστικά “δική τους”.

Αυτά, είναι μεταξύ άλλων, τα θέματα που πρόκειται να διαπραγματευτεί το νέο έργο μας, σε συνεργασία για πρώτη φορά με σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης χωρών της Ευρώπης. Πιο συγκεκριμένα, οι εταίροι μας θα είναι τα παρακάτω σχολεία της Ιταλίας: το Liceo Statale “N. Jommelli” di Aversa, το Liceo Scientifico Statale “G. Galilei” di Perugia, και το Liceo Scientifico Statale “Galileo Galilei” di Terni. Επίσης, το σχολείο Prirodoslovna škola Split της Κροατίας και, τέλος, το σχολείο Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Puławach της Πολωνίας με το οποίο έχουμε συνεργαστεί στο παρελθόν. Η τάξη που θα λάβει μέρος στο έργο από την μεριά μας θα είναι η ΣΤ’ , πιο κοντά ηλικιακά με τα παραπάνω σχολεία και με παρόμοιες ανησυχίες στον μακρύ δρόμο της αναζήτησης της προσωπικής ταυτότητας που απασχολεί τους έφηβους όλου του κόσμου.

Ο χάρτης των εταίρων του έργου

“Fitness, Wellness and Mindfulnes: A post pandemic view #eTwEC” _Υγεία, Ευεξία και Επίγνωση: Το νέο eTwinning έργο του σχολείου μας για το 2022-23