Σήμερα είχαμε τη πρώτη τηλεδιάσκεψη με τους εταίρους του eTwinning έργου “Fitness, Wellness, Mindfulness”. Αφορμή ήταν η Ημέρα ασφαλούς Διαδικτύου. Κάθε σχολείο παρουσίασε ένα θέμα. Το δικό μας, αφορούσε στον τρόπο που το internet έχει αλλάξει την ζωή μας και στις ωφέλειες από την χρήση του. Ωστόσο, οι επόμενοι ομιλητές/σχολεία αναφέρθηκαν σε θέματα εξάρτησης και κοινωνικής απομόνωσης λόγω υπερβολικής χρήσης διαδικτύου, σε φαινόμενα εκφοβισμού, παραπληροφόρησης και ψευδών ειδήσεων, αλλά και κινδύνων όπως το fishing, grooming, malware.

Η συνετή χρήση του διαδικτύου μάς προστατεύει. Η γνώση των τρόπων αυτό-προστασίας, από την άλλη, μας κάνει να παίρνουμε από το διαδίκτυο ότι είναι μάς είναι χρήσιμο και μας βελτιώνει. Και όλα αυτά μαζί, συμβάλουν στην ψυχική υγεία, ευεξία και επίγνωση, όπως δηλώνει και ο τίτλος του έργου μας “Fitness, Wellness, Mindfulness”.

Το βίντεο που παρουσίασε το σχολείο μας στους εταίρους σχετικά με τα πλεονεκτήματα του Διαδικτύου

H ακροστιχίδα της ημέρας όπως φτιάχτηκε από κοινού από τα 5 σχολεία του eTwinning έργου μας

Τα πλεονεκτήματα και οι κίνδυνοι από την χρήση του Διαδικτύου όπως αποτυπώθηκαν από τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης
Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου _7 Φεβρουαρίου 2023