Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης του σχολείου μας “Oμαλή μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο” διοργανώθηκαν, στις 5 και 6 Απριλίου 2023, από κοινού δράσεις που έφεραν τις δύο βαθμίδες εκπαίδευσης ακόμη πιο “κοντά”. Ο σκοπός του συγκεκριμένου σχεδίου είναι να προετοιμαστούν οι μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης για το επόμενο βήμα στην σχολική τους σταδιοδρομία με τρόπο όσο γίνεται πιο απλό, άμεσο και σε ορισμένες περιπτώσεις διασκεδαστικό. Για παράδειγμα, χθες Τετάρτη (05.04.2023), έγινε μία τηλεδιάσκεψη με το τμήμα Α2 του 2ου Γυμνασίου Αριδαίας -η σχολική μονάδα που θα φοιτήσουν του χρόνου οι μαθητές/τριες του Λουτρακίου- όπου παίξαμε, διαδικτυακά, τρία κουίζ με θέμα το περιβάλλον, το ποδόσφαιρο και τα extreme sports. Παρακάτω, φαίνονται μερικά στιγμιότυπα από αυτή την συνάντηση.

Από το 2ο Γυμνάσιο Αριδαίας
Από το Δημοτικό Σχολείο Λουτρακίου

Από το κουίζ για το περιβάλλον

Αλλά, και το απόγευμα της επόμενης ημέρας (06.04.2023) πραγματοποιήθηκε μία δεύτερη τηλεδιάσκεψη, αυτή την φορά με “καλεσμένους” γονείς του σχολείου μας, του 2ου Γυμνασίου Αριδαίας και του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αριδαίας. Η διευθύντρια του 2ου Γυμνασίου, κυρία Βέκκου Παρασκευή αναφέρθηκε, μεταξύ άλλων, στις αλλαγές, ψυχοσωματικές και νοητικές, που σηματοδοτούν το πέρασμα από την παιδική ηλικία στην εφηβεία, στον τρόπο λειτουργίας του γυμνασίου, τον εσωτερικό κανονισμό, το ωρολόγιο πρόγραμμα αλλά και στις αναμενόμενες συμπεριφορές από την πλευρά των μαθητών/τριών. Μετά και από αυτή την εξ αποστάσεως συνάντηση, έχει προγραμματιστεί για τον Μάιο/Ιούνιο, μία επίσκεψη της ΣΤ’ τάξης στο 2ο Γυμνάσιο Αριδαίας, ώστε να δουν τα παιδιά από κοντά τον χώρο όπου θα φοιτήσουν τα επόμενα τρία χρόνια.

Δράσεις για την ομαλή μετάβαση των μαθητών/τριών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο