Επέστρεψαν από την Αθήνα οι μαθητές/τριες, μαζί με εκπαιδευτικούς και γονείς, μετά από τριήμερο ταξίδι (4-6 Μαρτίου 2023) στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων των σχολείων στην Βουλή των Ελλήνων. Η τελευταία φορά που έγινε αυτή η επίσκεψη από το σχολείο μας ήταν το 2018. Φέτος, πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Προμάχων, οπότε οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία για νέες επαφές, γνωριμίες και ανταλλαγή απόψεων.

Το πρόγραμμα ήταν πολύ ενδιαφέρον και περιλάμβανε, εκτός της Βουλής, επισκέψεις στον ιερό βράχο και το μουσείο της Ακρόπολης, τον Εθνικό Κήπο, το Ζάππειο και το Καλλιμάρμαρο Στάδιο, το Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο και πολλά-πολλά άλλα. Η διαμονή της αποστολής ήταν στον Πειραιά, οπότε μέσα σε αυτό το τριήμερο, οι μαθητές/τριες μας γνώρισαν ένα μεγάλο μέρος του λεκανοπεδίου και επέστρεψαν με τις “αποσκευές” τους γεμάτες με εικόνες, πληροφορίες και πολιτισμικές εμπειρίες.

Καλώς επιστρέψατε!

Στην αίθουσα συνεδριάσεων της Βουλής
Στο μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτου
Στο Ζάππειο Μέγαρο (1888)
Μπροστά στον Παρθενώνα (447-432 π.Χ.)
Το ρωμαϊκό ωδείο Ηρώδου του Αττικού (160-174 μ.Χ)

Στιγμιότυπα από το νέο μουσείο της Ακρόπολης (εγκαινιάστηκε 2009)
Στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος _ΚΠΙΣΝ_ (εγκαινιάστηκε 2017)
Στην Εθνική Βιβλιοθήκη στο ΚΠΙΣΝ