Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης “Ομαλή μετάβαση των μαθητών/τριών στην επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης”, η ΣΤ’ τάξη επισκέφτηκε το 2ο Γυμνάσιο Αριδαίας, την Δευτέρα 8 Μαΐου 2023. Με “άτυπους οικοδεσπότες” τους περσινούς συμμαθητές/τριες τους, οι οποίοι τώρα φοιτούν στην Α’ γυμνασίου, οι μαθητές/τριες μας ξεναγήθηκαν στους εξωτερικούς χώρους και πέρασαν μαζί τους την ώρα του διαλείμματος συζητώντας όλα όσα πρέπει να γνωρίζουν για μία ομαλή μετάβαση. Νωρίτερα, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μερικούς από τους καθηγητές, να παρακολουθήσουν κάποια μαθήματα, και να ενημερωθούν από την διευθύντρια κ. Βέκου Παρασκευή για όλα όσα θα τους βοηθήσουν να προσαρμοστούν και να νιώσουν πιο άνετα στο νέο σχολικό τους περιβάλλον, από τον Σεπτέμβριο του 2023 και για τα επόμενα τρία χρόνια!

Ζωγραφίζοντας για το νέο μας σχολείο…

Υπενθυμίζουμε, ότι μέσα στις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν τη χρονιά που διανύουμε, συμπεριλαμβάνονται και η επίσκεψη ομάδας καθηγητών του 2ου γυμνασίου Αριδαίας στο σχολείο μας (Δεκέμβριος 2022) , το περιβαλλοντικό online κουίζ μεταξύ ΣΤ΄ τάξης και Α2 γυμνασίου (Απρίλιος 2023) και η ενημερωτική διαδικτυακή συνάντηση για τους γονείς των μαθητών/τριών της ΣΤ’ τάξης που διοργανώθηκε από την διευθύντρια του 2ου Γυμνασίου κυρία Βέκου (Απρίλιος 2023).

Επίσκεψη της ΣΤ’ τάξης στο 2ο Γυμνάσιο Αριδαίας