Την Πέμπτη 14 Οκτωβρίου 2021, οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης παρουσίασαν διαδικτυακά στους εταίρους του προγράμματος ΗΜΒΕ (Healthy Mind Body and Environment) _ERASMUS+, την τρίτη θεματική επάνω στην Υγιεινή Διατροφή.

Ο τίτλος της παρουσίασης “Φρούτα και Λαχανικά” συμπίπτει με το Διεθνές Έτος Φρούτων και Λαχανικών” που θέσπισε για το 2021 η FAO, την Παγκόσμια Ημέρα Τροφίμων (16 Οκτωβρίου) και τις Ημέρες ERASMUS.

Οι μαθητές/τριες αφού τόνισαν την σημασία των φρούτων και λαχανικών για την υγεία μας, παρέθεσαν κάποια άγνωστα και περίεργα στοιχεία για τους τόσο γνωστούς και αγαπημένους διατροφικούς μας “φίλους”. Στη συνέχεια, έπαιξαν ένα online κουίζ με τα παιδιά από τα υπόλοιπα σχολεία (Γαλλία, Κροατία, Λετονία) και κατόπιν έφτιαξαν κι έφαγαν μία μεγάλη φρουτοσαλάτα!

Δείτε, παρακάτω, την παρουσίαση αλλά και στιγμιότυπα από αυτή την δράση.

Παίξτε, αν επιθυμείτε, το κουίζ (διαθέσιμο μέχρι τις 30 Οκτωβρίου 2021)

Η παρουσίαση
Στιγμιότυπα από το διαδικτυακό κουίζ
Διαδικτυακή παρουσίαση της ΣΤ΄ τάξης με θέμα την υγιεινή διατροφή _Πρόγραμμα ERASMUS+