Αναχώρησε, σήμερα Τρίτη 9 Μαΐου 2023, εννεαμελής αποστολή από το σχολείο μας (7 μαθητές/τριες και 2 εκπαιδευτικοί) για τη Ρίγα της Λετονίας στο πλαίσιο του σχεδίου Erasmus+ με τίτλο: “Healthy Mind Body and Environment”. Αυτή είναι και η τελευταία κινητικότητα του σχεδίου, το οποίο τυπικά ολοκληρώνεται στις 31.08.2023. Σε αυτή την κινητικότητα το σχολείο υποδοχής είναι το Jumpravas Pamatskola και το πρόγραμμα δραστηριοτήτων, όπως το παραθέτουμε σε αυτό το άρθρο, εστιάζει κυρίως στο περιβάλλον. Μεταξύ άλλων, αναμένεται μία πεζοπορία στο εθνικό πάρκο Kemeri, παρατήρηση υδροβιότοπων, δραστηριότητες σε παραλίες της Βαλτικής, επίσκεψη σε αγρόκτημα που ειδικεύεται στην παραγωγή μελιού από διάφορα είδη δέντρων και λουλουδιών αλλά και περιήγηση στην πρωτεύουσα της χώρας, Ρίγα.

Πηγαίνουμε, λοιπόν, να γνωρίσουμε τη φύση και τους κατοίκους μιας χώρας του Βορρά, 2 εκατομμυρίων κατοίκων, με ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη την περιβαλλοντική συνείδηση των κατοίκων της και με εκτενή δασοκάλυψη που ξεπερνά το 50% της επιφάνειάς της!

Θυμίζουμε ότι η Εθνική Μονάδα Συντονισμού για το πρόγραμμα ERASMUS+ είναι το ΙΚΥ (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών).

Η πτήση μας μας από τη Θεσσαλονίκη μέχρι τη Ρίγα

Αναχώρηση αποστολής ERASMUS+ μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών για την Jumprava της Λετονίας