Μια σημαντική ημερίδα πραγματοποιήθηκε στις 18 Οκτωβρίου 2023 στο σχολείο μας  με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων.

Το θέμα της ημερίδας  ήταν οι πρώτες βοήθειες και η βασική υποστήριξη ζωής (BLS).

Οι Εθελοντές Διασώστες Βόλβης σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Λουτρακίου, διοργάνωσαν πιστοποιημένο σεμινάριο BLS.

Στη ημερίδα συμμετείχαν μαθητές του σχολείου μας όπου παρακολούθησαν πρώτα το θεωρητικό μέρος   και στη συνέχεια  έκαναν πρακτική εξάσκηση πάνω σε προπλάσματα.

Ακόμα γονείς και άλλοι ενήλικες έλαβαν πιστοποίηση ως νέοι ανανήπτες   αφού εκπαιδεύτηκαν στην Βασική Υποστήριξη Ζωής ΚΑΡΠΑ , στην χρήση του αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή, στην πλάγια θέση ασφαλείας  και σε περιπτώσεις πνιγμονής από ξένο σώμα.

Πιστοποιημένο σεμινάριο ΚΑΡΠΑ και χρήσης απινιδωτή στο Δημοτικό Σχολείο Λουτρακίου