Οι δράσεις για την ενημέρωση των μαθητών/τριών σχετικά με την ορθολογική και ασφαλή χρήση του διαδικτύου συνεχίζονται. Την προηγούμενη Πέμπτη 16.02 και σήμερα Παρασκευή 24.02 πραγματοποιήθηκαν δύο τηλεδιασκέψεις με το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου, για τις μεγάλες (Δ’ , Ε’ , ΣΤ’) και μικρές (Α΄, Β’ , Γ’) τάξεις, αντίστοιχα. Ο χρόνος ενασχόλησης των μαθητών/τριών μπροστά στην οθόνη ολοένα και αυξάνει, οι κίνδυνοι πολλαπλασιάζονται, ωστόσο το διαδίκτυο είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την καθημερινότητα και την λειτουργία της παγκόσμιας νέας τάξης πραγμάτων. Πρέπει να βρούμε την χρυσή τομή. Οι δεξιότητες αυτοπροστασίας, αυτοδιαχείρισης και διάκρισης είναι ιδιαίτερα σημαντικές, ώστε να επιλέγουμε τα πιο ασφαλή, τα πιο χρήσιμα, και τα πιο ουσιαστικά κάθε φορά που “σερφάρουμε”. Η γνώση και η ενημέρωση είναι το κλειδί σε αυτή την περίπτωση.

Από την ενημέρωση της Πέμπτης 16 Φεβρουαρίου 2023

Από την ενημέρωση της Παρασκευής 24 Φεβρουαρίου 2023