Μία ενδιαφέρουσα και πολύ σημαντική συνάντηση πραγματοποιήθηκε σήμερα, 3 Απριλίου 2023, στο σχολείο μας με προσκεκλημένο ομιλητή τον κύριο Λάζαρο Σιάντση, Επιστημονικά Υπεύθυνο του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ” Όραμα “ του Ν. Πέλλας. Το θέμα της συνάντησης ήταν ιδιαίτερα ευαίσθητο: η διαχείριση της απώλειας (θανάτου) από την πλευρά του παιδιού. Την πρωτοβουλία ανέλαβε το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο Λουτρακίου σε συνεργασία με τους δύο συλλόγους γονέων (Νηπιαγωγείου και Δημοτικού) και ενώ, αρχικά, είχε ενημερωτικό χαρακτήρα, η πορεία της συζήτησης οδήγησε τους 40 περίπου παρευρισκόμενους  στη δημιουργία μίας “ομάδας”. Μέσα από τις σπουδαίες ερωτήσεις που τέθηκαν, αλλά και τους προβληματισμούς από τη μεριά των γονέων, προέκυψε μία σημαντική διαπίστωση: Η ανάγκη περαιτέρω ενημέρωσης πάνω σε θέματα που άπτονται της ψυχικής υγείας τόσο των παιδιών, όσο και των ενηλίκων με προοπτική την συμβουλευτική υποστήριξη σε εβδομαδιαία βάση από το νέο σχολικό έτος. Εάν τελικά καταφέρει να δημιουργηθεί μία ομάδα γονέων που θα παρακολουθήσει τον κύκλο συναντήσεων  που προτείνει το κέντρο “Όραμα”, αυτό θα λειτουργήσει  ευεργετικά σε όλα τα επίπεδα της κοινωνικής ζωής. Ευχόμαστε να γίνει πραγματικότητα!

Κέντρο ” Όραμα ” Ν. Πέλλας: Ενημέρωση γονέων για τη διαχείριση απώλειας